Niepotrzebne komplikowanie podatków Morawieckiego: Mały zysk – spory koszt.

Wicepremier Morawiecki stworzył nowy system obliczania kwoty wolnej od podatku (KWP) [1]. Cieszy chęć podniesienia kwoty osobom najmniej zarabiającym ale sama zmiana jest kosmetyczna. Podatników, którzy zarabiają poniżej 6600 PLN rocznie jest niewielu. Takich, którzy zarabiają poniżej 11 000 PLN – też nie jest zbyt wielu, bo to wszystko zarobki na mniej niż cały etat, za najniższe stawki.

podatki

Niby każda kwota cieszy ale jest jedno bardzo duże ale. Komplikacja systemu = większe koszty. A wystarczy spojrzeć na nasze zadanie matematyczne, żeby zobaczyć, że komplikacja jest spora. Zawiły system podatkowy wiąże się z kosztami – dla indywidualnych podatników, dla firm*. Tak – można wszystko bez problemów policzyć ale przechodzimy z prostego systemu z 3 progami progresji na znacznie bardziej skomplikowany system z pierwszym progiem zależnym od rocznego dochodu. Na takiej komplikacji zyskują jedynie firmy zajmujące się rozliczaniem podatków, reszta podatników traci – czas i pieniądze.

Nowy system z niezbyt intuicyjną zmienną wartością KWP to spore utrudnienie dla małych firm, które zatrudniają kilku pracowników. Większe firmy z własnymi działami księgowości raczej nie będą miały problemów. Małe firmy nie mają pieniędzy na taki luksus i zapłacą więcej za usługi zewnętrznych firm. Tak samo ciężej będą miały osoby wypełniające swój PIT. Z naszych bardzo anegdotycznych danych wynika, że spora część obywateli nie za bardzo rozumie progresję podatkową – a tu mamy do czynienia z nieco trudniejszym systemem. Dodatkowo, przez to, że system sprzyja niektórym a nie wszystkim – wg badań będzie on mniej skutecznym programem redystrybucyjnym niż gdyby zwiększyć wszystkim podatnikom KWP, nawet o mniejszą sumę.

#neuropapolska

/mq_/

[1] http://www.money.pl/…/kwota-wolna-od-podatku,245,0,2208501.…

* Nie znaleźliśmy danych dla Polski ale przykładowo: koszty związane z płaceniem podatków dla średniej wielkości firmy we Włoszech to 7500€ rocznie a w Wielkiej Brytanii 2300 € rocznie – spora różnica jeżeli obie muszą konkurować na wspólnym rynku:
http://www.globaltaxreclaim.com/italy-has-eu-s-highest-tax…/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *