Wybory w USA: Po pierwszej debacie

Tuż po pierwszej debacie w USA mogliśmy w polskiej prasie przeczytać chyba wszystkie możliwe wyniki. Adam Szostkiewicz z Polityki wskazał na zwycięstwo Clinton [1], za to Karnowski (przepraszamy za źródło) upierał się, że wygrał Trump [2], natomiast prof. Zbigniew Lewicki, sztandarowy ekspert medialny od amerykanistyki, powiedział, że był remis* [3].

Oczywiście, dzień po nie ma praktycznie żadnych wskazówek do stwierdzenia, kto skorzystał na debacie. Były dwa natychmiastowe sondaże i obydwa wskazywały na Clinton (62:27 i 51:40, z czego pierwszy miał zaburzony rozkład przepytywanych, ponieważ było wśród nich więcej Demokratów, niż wynika ze struktury populacji). Tego typu wczesne sondaże są obarczone poważnymi ograniczeniami. Mają małą próbę, są robione zbyt wcześnie (przez co efekt nie jest w pełni widoczny) i – co najważniejsze – to, że stwierdzamy, że ktoś wygrał debatę niekoniecznie znaczy, że na niego zagłosujemy. Część polskich mediów rzuciła się na wyniki sond internetowych, które wskazywały na to, że wygrał Trump. To wyjątkowy brak profesjonalizmu i wprowadzanie w błąd czytelników, więc z litości nie będziemy pokazywać palcem, które media zrównują sondy oparte na losowym głosowaniu, z wielokrotną możliwością kliknięcia, bez kontroli reprezentatywności grupy z sondażami zgodnymi z metodologią badania opinii publicznej.

clin5

Rys. 1: Przewaga Hillary Clinton przed i po debacie – w skali całych Stanów Zjednoczonych (niebieskie) i w kluczowym stanie Floryda (czerwone). Przewaga w punktach procentowych.

Cóż, prawdziwym potwierdzeniem są sondaże przeprowadzone po debacie i to, jak zmieniły się wyniki w porównaniu z sondażami sprzed. Zrobiliśmy dziś to dla Was (patrz Rys. 1). Porównaliśmy wszystkie sondaże badające poparcie dla Clinton i Trumpa zrobione w pełni po debacie (27.09-04.10) i porównaliśmy je z ostatnimi sondażami zrobionymi przez te same firmy w pełni przed debatą (do 26.09). Opracowaliśmy to w skali całego kraju (próba 13 sondaży) i dla Florydy (próba 3 sondaży), stanu kluczowego dla Donalda Trumpa. Jeżeli nie wygra tam, wtedy jego szanse na zwycięstwo w wyborach wynoszą ok. 5%).

Wyniki są stosunkowo jasne: Clinton zyskała 3-3,5 p.p., co zdecydowanie zwiększa jej szanse na zwycięstwo w wyborach. Dodatkowo Floryda przechyliła się na jej korzyść, co bez dramatycznej zmiany powinno zapewnić jej prezydenturę. Jednak na ogłaszanie zwycięzcy jest jeszcze stanowczo zbyt wcześnie. Przewaga Clinton jest krucha, sporo osób głosuje na nią tylko dlatego, że Trump jest wg nich jeszcze gorszy. Wystarczy zatem jedna wpadka i sytuacja może się odwrócić. Dlatego ważna będzie niedzielna debata, z pytaniami od szarych obywateli. Clinton musi być tak dobra, jak w pierwszej debacie, a Trump musi zamienić się na 2 godziny w świętego. Pytanie tylko – czy jest w stanie?

Jeden wniosek, jaki nasuwa się patrząc na te wyniki: sondaże tuż po debacie przewidziały bardzo dobrze ich wpływ na preferencje wyborców. Ani Jacek Karnowski, który debatę uznał za zwycięstwo Trumpa, ani prof. Lewicki, który wskazał na remis i utrzymanie stanu posiadania, nie byli w stanie oddzielić własnych preferencji politycznych od rzeczywistości, co powoduje, że ich prognozy są mało wartościowe . Jeżeli płynie z tego jakaś lekcja to taka, że należy przede wszystkim patrzeć na dane. Na dłuższą metę to właśnie szkiełko i oko pozwala nam lepiej zrozumieć świat, czy się to podoba naszemu sercu, czy nie.

#neuropaswiat

/n/

[1] http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1677196,1,chwila-ulgi-dla-hillary-clinton-wygrala-pierwsza-debate-prezydencka-z-trumpem.read

[2] http://wpolityce.pl/media/309962-to-trump-wygral-debate-bezdyskusyjnie-skutecznie-wbijal-do-glow-wyborcow-swoj-jasny-przekaz-2-3-kluczowe-tezy

[3] http://wiadomosci.wp.pl/kto-wygral-debate-hillary-clinton-czy-donald-trump-6041386965709441a

* Zbigniew Lewicki przewidywał też wygraną McCaina i Romneya w wyborach mimo tego, że w zasadzie nie było  na to szans, co nieco podważa jego ekspercką wiedzę na temat wyborów w USA…

Wyniki sondaży wzięliśmy z portalu Fivethirtyeight.com, który szczególnie polecamy jako źródło informacji o tym jak czytać sondaże i o tym jak wygląda sytuacja przedwyborcza w USA.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *