USA – przed debatą

Dzisiaj w USA pierwsza debata prezydencka. Na razie Hilary Clinton ma przewagę sondażową nad Donaldem Trumpem, ale wyniki są tak zbliżone, że od wyniku bezpośrednich debat może zależeć bardzo wiele. A sam wynik debaty zależy w dużym stopniu nie tylko od samych kandydatów, ale i prowadzących debaty.

clintru

W poprzednich wyborach prezydent Obama przegrał pierwszą debatę z Mittem Romneyem. Eksperci zwrócili uwagę na to, że Romney zaczął w pewnym momencie mijać się z prawdą i brak reakcji moderatora debaty wyprowadził prezydenta z równowagi, przez co wypadł gorzej niż przewidywano.

Moderator może się okazać kluczowym elementem tegorocznych debat. Donald Trump często kłamie (patrz: infografika). Moglibyśmy gimnastykować się językowo i pisać coś o oszczędnym gospodarowaniu prawdą, ale czasami trzeba nazwać rzeczy po imieniu.

Portal politifact.com, zajmujący się weryfikacją wypowiedzi polityków, sprawdził 260 wypowiedzi Trumpa. Aż 48 z nich było wg portalu całkowitą nieprawdą*, a 70% z badanych wypowiedzi było co najmniej „w większości fałszem” [1]. Dla porównania, Clinton w jej 260 przebadanych wypowiedziach tylko 6 razy całkowicie zmyślała. 30% jej wypowiedzi było co najmniej w większości fałszem [2]. Clinton w 50% przebadanych wypowiedzi była prawdomówna, Trump – w 15%.

Debata to pojedynek na wywarcie wrażenia na wyborcy. Jeżeli ktoś nie musi się trzymać rzeczywistości może w znacznie prostszy sposób powiedzieć to, co wyborca chce usłyszeć i dzięki temu wygrać debatę. Dlatego kluczowa dzisiejszej nocy będzie jakość moderacji. Jeżeli moderator debaty nie będzie na bieżąco weryfikował faktów prezentowanych przez kandydatów – Trump może spokojnie wygrać… Przekonamy się o tym już jutro, a w ciągu najbliższego tygodnia zobaczymy jaki będzie wpływ debaty na sondaże.

Neuropa postara się wam w najbliższych tygodniach przybliżyć temat wyborów, tym bardziej, że toczą się one o wyjątkowo wysoką stawkę – kontrolę nad Sądem Najwyższym, czyli tak naprawdę nad tym, jak będzie wyglądało prawo w USA przez najbliższe kilkanaście lat. Czy SN będzie hamulcowym reform, czy wręcz przeciwnie – wyznacznikiem tempa zmian w USA.

#neuropaswiat

/n/

*W oryginalnej wersji: Pants-on-fire, odwołanie do powiedzenia „Liar, liar, pants on fire.”

[1] http://www.politifact.com/personalities/donald-trump/

[2] http://www.politifact.com/personalities/hillary-clinton/

2 myśli nt. „USA – przed debatą

  1. /sier/ Autor wpisu

   Polecamy zawsze i wszędzie serwis fivethirtyeight.com
   Do tego ciekawy przegląd tekstów (ale ostrzegamy często zaangażownaych politycznie) można znaleźć na realclearpolitics.com /s/

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *