Kreatywna księgowość rządu

Minister Energii zapowiedział podniesienie kapitału zakładowego spółek energetycznych o 50 miliardów w ciągu kilku lat [1]. Jego zdaniem podniesie to bezpieczeństwo finansowe spółek, dlatego jest to słuszna decyzja. Jedno takie podniesienie już nastąpiło – kapitał zakładowy Polskiej Grupy Energetycznej został zwiększony o prawie 470 milionów złotych [2]. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) miało w tej sprawie wątpliwości – jak stwierdziło, „W ocenie SII nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do podejmowania proponowanych przez Ministerstwo uchwał.” [3].

pasted-image-at-2016_09_27-03_59-pm

Również dr Artur Sajnóg i prof. Jan Duraj z Uniwersytetu Łódzkiego nie potwierdzają słów ministra – „Przeto nie można jednoznacznie stwierdzić, iż wraz ze wzrostem roli i znaczenia kapitału zakładowego w finansowaniu działalności analizowanych przedsiębiorstw następuje zwiększenie gwarancji zabezpieczenia interesów wierzycieli i ewentualnej ochrony interesów właścicieli.” [4].

 Jest za to inny możliwy powód – podniesienie kapitału zakładowego wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. W przypadku PGE było to blisko 110 milionów złotych, a więc około 23,5% kwoty, o jaką zwiększono kapitał zakładowy [2]. Jeśli podobna stawka obejmie planowane 50 miliardów złotych, będzie to oznaczało transfer 11,7 miliarda złotych ze spółek energetycznych do budżetu państwa. Jednocześnie jest to transfer środków od mniejszych akcjonariuszy, którzy nie mogą w żaden sposób powstrzymać decyzji o odebraniu im miliardów złotych.

 [1] http://pulsinwestora.pb.pl/4632339,70127,minister-energii-znow-wstrzasnal-notowaniami-branzy

 [2] http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pge-podnosi-kapitaly-zaplaci-ponad-100-mln,28,0,2153244.html

 [3] http://www.sii.org.pl/10574/ochrona-praw/biezace-interwencje/kontrowersje-wokol-pge-sii-oczekuje-wyjasnien-od-skarbu-panstwa-oraz-ministerstwa-energii.html

 [4] http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/frfu/60-2013/FRFU-60-287.pdf

 #neuropapolska

 /bar/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *