PiS przejmuje TVP – bez żenady

PiS miało zawsze swoją prasę i portale internetowe ale jakoś nigdy nie miało pomysłu na to jak zrobić komercyjnie opłacalną stację telewizyjną. Aż do ostatniego półrocza. Okazało się, że najłatwiej po prostu wykorzystać istniejącą telewizję publiczną. Na wszystko to zwróciła uwagę KRRiT, twierdząc, że to co się obecnie dzieje jest bezprecedensowe. A dzieje się sporo.

tvp

W ostatnim półroczu ilość czasu antenowego poświęconego w TVP PiS poszybowała w górę [1]. Wzrosła aż trzykrotnie. Koalicji rządzącej media publiczne poświęcały w pierwszej połowie 2016 65% więcej czasu niż partiom opozycyjnym. Dla porównaniu w pierwszej połowie 2015 za rządów PO-PSL koalicja miała w TVP zaledwie 1,5% więcej czasu antenowego. W tym samym czasie czas antenowy poświęcony rządowi, prezydentowi, premier również poszedł mocno w górę – około dwa razy więcej czasu niż w tym samym okresie 2015 zajmują doniesienia o głównych instytucjach państwowych.

Dzisiaj koncentrujemy się na czasie antenowym ale tak naprawdę głównym problemem nie jest to ile czasu mówią a jak mówią. Niestety doniesienia TVP zaczęły za czasów Kurskiego przypominać biuletyny partyjne a to nigdy nie służy demokracji. Zresztą organizacje nadzorujące media zwracały już wcześniej uwagę na tendencyjność mediów publicznych jeżeli chodzi o przekaz [2]. Biorąc pod uwagę trendy z pierwszego i drugiego kwartału 2016 – możemy się zacząć obawiać o to jak działają media publiczne. W zasadzie pierwszy raz od upadku komunizmu…

#neuropapolska

/n/

[1]

http://www.wirtualnemedia.pl/…/w-stacjach-tvp-duzo-wiecej-c…

[2]

http://www.newsweek.pl/…/wiadomosci-tvp-stronnicze-tendency…

Postscript – TKM = Teraz K**** My – Sformułowanie ironicznie użyte pierwszy raz przez Jarosława Kaczyńskiego prawie dwadzieścia lat temu:https://pl.wikipedia.org/wiki/TKM

2 myśli nt. „PiS przejmuje TVP – bez żenady

 1. Raven_1410

  Teza, że stan wyjściowy panujący w 2015 r był idealny i to on powinien być punktem odniesienia jest dosyć ryzykowna. Media przecież w pierwszej kolejności powinny zajmować się rządzącymi i im głównie patrzeć na ręce. Dlatego więcej czasu antenowego powinno poświęcać się właśnie aktualnie będącym w władzy, a nie dzielić go po równo.

  Odpowiedz
  1. /sier/ Autor wpisu

   Tu musiałbyś bronić tezy, że media publiczne patrzą na ręce rządzącym – a wydaje się niezbyt prawdziwe. Opozycja jest właśnie jednym z mechanizmów patrzenia na ręce władzy – stąd ich obecność w mediach jest kluczowa. Dodatkowo, na wykresie przedstawione są tylko doniesienia w sprawie partii. Osobno są przedstawiane doniesienia dotyczące rządu czy prezydenta a więc o rządzących.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *