Lepsi i gorsi wandale Ziobry

lacambe

Na zdjęciu widać cmentarz żołnierzy niemieckich w Le Cambe. Zielona, przystrzyżona trawka, równe rzędy krzyży. 12000 grobów najeźdźców na francuskiej ziemi. Zadbanych dzięki bilateralnym umowom między oboma państwami. Wśród grobów kwatera SS Sturmbannführera Adolfa Diekmana, najstarszego rangą oficera obecnego podczas rzezi francuskiej wioski Oradur-sur-Glane. Z 643 mieszkańców wioski przeżyła jedna osoba [1]. Nie ulega wątpliwości, że Diekman był zbrodniarzem wojennym odpowiedzialnym za okropną masakrę cywili. Nikt nie kwestionuje tego. Ale to, wg francuskich standardów, nie odbiera mu prawa do wiecznego odpoczynku. Diekman spalił w kościele 205 dzieci. Ale to nie oznacza, że państwo francuskie będzie pobłażliwie patrzyło na profanację jego grobu. Po prostu takie są standardy w cywilizowanym świecie.*

Tymczasem w Polsce Minister Sprawiedliwości niejako przyzwala na profanację grobów. Nikt tu nie będzie bronić Bieruta. Ja ostatni z rodziną wysłaną za jego rządów na Syberię, z rodziną wyrzuconą ze szkoły za czasów Bieruta za działalność “wywrotową”.  To, że był zbrodniarzem nie usprawiedliwia dewastacji grobu. Minister Ziobro osobiście nakazał zwolnić osoby, które sprofanowały miejsce spoczynku [1]. A to tworzy niebezpieczny precedens. Osoby mające w planach podobne akcje poczują się otoczone opieką państwa. Dodatkowo to oznacza poniekąd, że istnieje “dobry” wandalizm, akceptowany przez państwo. Nie ma przestępstwa czy wykroczenia, państwo zapłaci – hulaj dusza, piekła nie ma. 

Tylko które osoby zasługują na profanację i kto to ustali? Następny może grób Jaruzelskiego, potem Kiszczaka, potem może Bartoszewskiego. Czemu nie? Niektórzy mają go za zdrajcę. Potem może mała dewastacja jakiegoś kirkutu? Państwo decydujące na podstawie zasług historycznych komu należy się godny pochówek a komu nie nie jest dobrym pomysłem. I szczerze przeraża mnie ogólne przyzwolenie na działania wandali ze strony Ziobry. Bo naprawdę nie trzeba wiele, żeby przyzwolenie na dewastację grobów zmieniło się na przyzwolenie na szykanowanie żywych. Z pełnym błogosławieństwem Ministra Sprawiedliwości. 

Dodatkowo działanie Ziobry to klasyczny przykład ręcznego, centralnego sterowania aparatem państwa. Nie od tego są politycy, żeby załatwiać przy użyciu swoich mocy jakieś poboczne sprawy bo tak im się podoba. To bardzo małostkowe podejście, zresztą charakterystyczne dla Ziobry. Pamiętamy jak poprzednio wykorzystywał swoje stanowisko do szkalowania lekarza. W takim świetle nie dziwi jego wizja państwa dla wybranych, gdzie obywatele są lepsi (ci po linii) i gorsi. Tym bardziej, że na bank znajdziemy się wśród tych gorszych. 

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Oradour-sur-Glane_massacre

[2] https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,8490,komunikat-prasowy.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *