TKM

Często słyszymy opinię, że to, co robi PiS jest normą. Poprzednicy robili to samo, więc nie ma na co narzekać, szczególnie jeżeli się na tych poprzedników głosowało. Jakiś czas temu Newsweek sprawdził ten temat przynajmniej pod jednym względem. Tygodnik policzył, jak różne rządy zmieniały prezesów 32 największych spółek w pierwszym półroczu po przejęciu władzy [1].

prezes

PiS jest tu wyraźnie klasą samą dla siebie. W pierwszym półroczu zmieniono prezesów w 96,9% spółek. Jedynym „rozbitkiem” z czasów poprzedniej ekipy jest Zbigniew Jagiełło z PKO BP, ale jego -zdaje się – ratuje dobra znajomość z wicepremierem Morawieckim. Jeżeli policzylibyśmy ilu prezesów w tych spółkach wymieniono w sumie, okazuje się, że sięga to nawet 114% [2], bo niektórzy z nich byli zmieniani już kilka razy na najwyższym stanowisku.

To oczywiście pokazuje tylko czubek piramidy, bo oprócz prezesów PiS upchnął swoich ludzi po radach nadzorczych czy niższych stanowiskach w zarządach. Już to pokazuje, że mamy do czynienia z czymś bezprecedensowym.

Przejęcie struktur państwa przez PiS jest totalne. To, w połączeniu z próbami podporządkowania sobie władzy sądowniczej, zaburzaniem działania mechanizmów zabezpieczających porządek konstytucyjny, mieszaniem przy systemie kształcenia czy ustalaniem praw kobiet zgodnie z własnym „widzimisię” ideologicznym, a niezgodnym z interesem kobiet, to poważne zagrożenie.

Oczywiście, żaden poprzedni rząd nie był idealny. Nie daje to jednak wymówki do traktowania ich w ten sam sposób. Nie możemy patrzeć na to jak na zero-jedynkowy system, ale brać pod uwagę skalę zagrożenia . Inaczej pewnego dnia obudzimy się z ręką w nocniku, bo pozwoliliśmy sobie na myślenie, że pisana na kolanie ustawa o dopalaczach to działanie o takiej samej szkodliwości, co blokowanie Trybunału Konstytucyjnego…

#neuropapolska

/n/

[1] http://www.newsweek.pl/polska/rekordowe-tempo-roszad-personalnych-w-spolkach-skarbu-panstwa,artykuly,383896,1.html

[2] http://www.rp.pl/Biznes/304139844-Odwolanie-szefa-Lotosu-nie-konczy-powyborczych-roszad-kadrowych.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *