Jak czytać sondaże: Cz. 1 – Trendy sondażowe w 2016

Chcemy troszeczkę więcej pisać o sondażach. Wynika to z kilku przyczyn. Jedną z nich jest to, że patrząc na komentarze dotyczące badań opinii publicznej Polacy wiedzą o nich stosunkowo mało. A szkoda bo umiejętność czytania sondaży pozwala na lepsze zrozumienie tego co się dzieje w polityce. 

sondaz

Dzisiaj jako wstęp do kilku ciekawostek dotyczących sondaży – jak kształtowało się poparcie dla czterech największych partii w 2016. Jak widać mimo tego, że liberalni Polacy (w tym my) oburzają się na działania PiSu nie przekłada się to na spadek poparcia. Jeżeli już to PiS zyskał od stycznia. Nie powinno to raczej nikogo dziwić – PiS spisał elektorat liberalny na straty i koncentruje się na wyborcach, dla których większym problemem jest to, żeby włożyć coś do garnka pod koniec miesiąca niż to, że zakazano wiatraków a Trybunał Konstytucyjny nie działa. 

Kolejnym wnioskiem jest to, że PO w ciągu całego roku konsekwentnie przechwytywało wyborców .Nowoczesnej. Efekt nowości widać się przejadł i ludzie wolą stare sprawdzone partie? .Nowoczesna zdecydowanie musi zrobić coś co będzie ją odróżniało od Platformy – ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. W tym samym czasie Kukiz stabilnie trzyma się swoich 10% poparcia. Co jest pewną niespodzianką, wydawałoby się, że partia, która zbudowała swoje poparcie obietnicami wprowadzenia JOWów a potem zapomniała o tym będzie traciła poparcie. Jej wyborcy mieli też być niezadowoleni z poprzednich rządów ale jak widać obecne również nie trafiły im do gustu. 

Każdy punkt naszego wykresy to średnia z ostatnich 6. sondaży dla danej partii. Ponieważ różne sondażownie mają różne metodologie, co między innymi powoduje, że odpowiedzi nie sumują się do 100%, zdecydowaliśmy się rozłożyć głosy niezdecydowanych lub odmawiających odpowiedzi proporcjonalnie po ośmiu partiach (PiS, PO, .N, Kukiz, SLD, Razem, PSL i Korwin). Małe partie nie zmieściły się na wykresie ale ich średnia z ostatnich 6 sondaży to: SLD – 5,6%, PSL – 4,2%, Razem 3,5% i Korwin 3,2%. 

Już wkrótce postaramy się wam wytłumaczyć dlaczego różne sondażownie mają różne wyniki, dlaczego miłośnicy .Nowoczesnej nie powinni się załamywać kiedy TNS daje ich partii jednocyfrowy wynik i dlaczego sympatycy Razem nie powinni wpadać w euforię czytając sondaże Super Expressu korzystne dla ich partii. 

#neuropapolska

/n/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *