Niestabilny klimat dla inwestycji

AHK, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowa przeprowadziła coroczną ankietę wśród niemieckich firm inwestujących w Europie Środkowo-Wschodniej. W porównaniu z poprzednimi trzema latami, kiedy cieszyliśmy się pozycję regionalnego lidera, Polska spadła na drugie miejsce – wyprzedziły nasz Czechy. Inwestorzy ocenili szereg czynników, jakie na to wpłynęły.

Pasted image at 2016_08_10 02_21 PM

Nasz spadek w rankingu jest o tyle wyjątkowy, że we wszystkich pozostałych 11 krajach warunki do inwestowania są wg niemieckich firm lepsze niż rok temu, tylko w Polsce uległy one pogorszeniu (str. 19 linkowanego raportu). Co ciekawsze, spadek nastąpił mimo tego, że w wielu kategoriach (infrastruktura, kadry, przynależność do UE) opinia się poprawiła. Oznacza to, że jesteśmy bardziej atrakcyjnymi miejscem pod względem kapitału ludzkiego i zarazem inwestorzy znacznie bardziej niż rok temu cenią to, że przynależymy do UE. Dlaczego? Widać to po punktach, gdzie zaliczyliśmy spadek. A mamy tu dwie kluczowe kategorie: Stabilność Polityczna i Przewidywalność Polityki Gospodarczej. Szczególnie spadek w tej pierwszej był dotkliwy – rok temu zadowolonych było 51% inwestorów, w tym roku zaledwie 18%. 

Patrząc na te trendy widać, że wpływ „dobrej zmiany” nie sprzyja inwestowaniu, mimo tego, że znaczną część negatywnego wpływu działań partii rządzącej niwelują zwykli Polacy (lepsze kadry, wyżej cenieni poddostawcy) oraz efekty działań poprzedniego rządu (poprawa infrastruktury). Widać też, dlaczego ważne jest członkostwo w Unii Europejskiej. Spadek zaufania do rządu oznacza jednocześnie większe zadowolenie z naszego członkostwa w Unii, ponieważ inwestorzy wiedzą, że w ekstremalnych przypadkach zareaguje ona w ich obronie. Warto o tym pamiętać, kiedy ktoś zadaje pytanie o to, co daje nam (poza miliardami inwestycji) członkostwo. 

Na razie wg ankiet nie przekłada się to na chęć rozwijania się w Polsce i nadal jesteśmy krajem atrakcyjnym w regionie. Warto jednak trzymać rękę na pulsie – dalsza utrata zaufania inwestorów będzie oznaczała utratę miejsc pracy oraz inwestycji. Niestety również, cały plan poprzedniego rządu, polegający na przyciągnięciu inwestycji do Polski poprzez poprawę infrastruktury i zbudowanie warunków do ściągania kapitału z zewnątrz, będzie spisany na straty. Szkoda, bo to akurat im się udało.

#neuropapolska

/s/

Źródło: http://ahk.pl/fileadmin/ahk_polen/OA/Pressemitteilungen/2016_Presse_AHK/MOE_2016_PL.pdf

Jedna myśl nt. „Niestabilny klimat dla inwestycji

  1. przeglądam wykop bez konta od 2013

    Echhh… Gdyby takie wyważone artykuły osiągały 1500 wypoków… Szkoda, że wiadomy serwis zmienił się w rosyjską tubę propagandową (banderowcy, uchodźcy, lewacy i tresura ludzi, by okazywali określone emocje po usłyszeniu tych słów), przed którą uciekłem z mainstreamowych portali typu onet. Teraz, by znaleźć coś ciekawego trzeba filtrować informacje lub uciekać dalej na reddit lub nawet vichan. xP

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *