Co dalej z emeryturami?

Dzisiaj zaczynamy krótką serię notek na temat emerytur. A konkretnie – na temat reformy emerytur jaką chce nam zafundować PiS. I dlaczego to zła reform z długofalowymi konsekwencjami dla naszej gospodarki. Demografia Polski uniemożliwia stworzenie systemu, gdzie kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat – wystarczy popatrzeć na wykres poniżej.

emerytury

Średni czas przebywania na emeryturze wzrósł między 1995 a 2011 o sześć lat – jeżeli trend kontynuował w tym samym tempie co dotychczas – jest to już 7 lat. Nie przeszkadza to politykom stosować argumentu, że podwyższanie emerytur oznacza, że umrzemy pracując co w obliczu tych liczb jest kompletnym bezsensem. Dłuższy czas na emeryturze oznacza wyższe wydatki na emerytury ale nie tylko – również koszty opieki zdrowotnej idą w górę a takie drobnostki jak bilety dla seniorów komunikacji miejskiej mimo wszystko wiążą się z dodatkowymi kosztami. A to wszystko w społeczeństwie, w którym maleje odsetek osób pracujących – kolejne wyże demograficzne odchodzą na emeryturę a na rynek pracy wchodzą niże.

Rozumiemy problemy związane z przesunięciem wieku emerytalnego w niektórych zawodach i niewątpliwie należałoby szukać rozwiązań dla pracowników budowlanych, dla których praca grubo po sześćdziesiątce może być zbyt ciężka w wyuczonym zawodzie. Ale te rozwiązania powinny być oparte na systemie, w którym standardowa emerytura jest równa dla kobiet i mężczyzn i oscyluje w okolicy 45 przepracowanych lat albo 67 roku życia.

#neuropapolska

/n/

W dalszych notkach postaramy się przedstawić ekonomiczne i demograficzne argumenty wspierające ten wniosek. Dziękujemy użytkownikowi wykopu Xianist za dostarczenie nam materiałów i pomoc merytoryczną przy tworzeniu cyklu.

2 myśli nt. „Co dalej z emeryturami?

 1. Agnieszka

  A co z czasem, który kobiety spędzają wychowując dzieci? Jakaś propozycja jak ten czas/dzieci wliczyć do emerytury?

  Odpowiedz
  1. /sier/ Autor wpisu

   Nie powinno być problemu z wliczaniem czasu związanego z urlopami macierzyńskimi do czasu pracy. Ideałem jest system, który promuje to, żeby zarówno kobiety jak i mężczyźni poświęcali czas na wychowanie dzieci i system opieki dziecięcej, który umożliwia kobietom powrót do pracy po roku a nie po siedmiu latach.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *