Janina Paradowska (1942-2016)

Pasted image at 2016_06_29 12_26 PM

Dziś odeszła Janina Paradowska. W świecie, gdzie zbyt często w imię “obiektywności” dziennikarze stają się tubami dla poglądów polityków jej nagła śmierć to ogromna strata. Pani Paradowska była znana z ciętego języka, wyrazistych poglądów i tego, że nie bała się ich wyrażać. Pozostaje nam mieć nadzieję, że swoją ciężką pracą, swoim talentem sprawiła, że jej dzieło będzie kontynuowane przez pokolenie osób zainspirowanych jej twórczością.

Polecamy cały wywiad o dziennikarstwie, z którego zaczerpnęliśmy ten cytat. Janina Paradowska przestrzega w nim przed dwoma plagami trapiącymi naszym zdaniem dzisiejsze dziennikarstwo. Bezkrytycznym wspieraniem danej partii i sztuczną obiektywnością. Oba typy prowadzą do tego samego: dezorientacji czytelnika. Bo i oba typy dziennikarstwa łączy cecha wspólna. Ci pierwsi nie chcą weryfikować informacji, bo przekaz jest z góry ustalony, ci drudzy boją się weryfikować i atakować nieprawdziwe informacje, bo w ich mniemaniu obiektywizm polega na tym, żeby nikogo nie atakować, żeby nie sprawiać wrażenia kogoś stronniczego.

Mamy nadzieję, że pani Paradowska i jej bezkompromisowe traktowanie każdej strony politycznej stanie się przynajmniej dla części młodego pokolenia dziennikarzy wzorem do naśladowania. Kimś kto pokazał, że można być dobrym dziennikarzem nie tracąc swoich poglądów i nie stając się piarowcem partii politycznych.

/neuropa/

Źródło cytatu: http://www.blubry.pl/…/z-janin%C4%85-paradowsk%C4%85-o-dzie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *